Išleista „iOS 9.3“ versija, pasižyminti nakties režimu „Night Shift“

Kompanija „Apple“ pirmadienį išleido naują operacinės sistemos „iOS 9“ versiją 9.3. Naujoji versija, kuri keletą mėnesių buvo testuojama patvirtintų programuotojų ir dar neišleistų versijų testuotojų, sulaukė kelių reikšmingų atnaujinimų.

„Night Shift“

Vienas iš svarbiausių – nakties režimas „Night Shift“. Ši funkcija sumažina didžiulį mėlynos spalvos kiekį, kurį atvaizduoja mūsų naudojami įrenginiai. Tai leidžia mūsų akims atsipalaiduoti ir lengviau užmigti.

„Night Shift“

„Night Shift“ galima įjungti rankiniu būdu arba automatiškai. Norint tai padaryti patiems, reikia iškviesti kontrolės centrą arba nukeliauti į įrenginio nustatymus: Settings → Display & Brightness → Night Shift.

„Night Shift“ veikia naudodama įrenginio laiką ir vietą, taip nustatant tikslų saulėlydžio metą. Funkcija automatiškai ekrano spalvas pakeičia į švelnesnes, kurias mūsų akims lengviau apdoroti.

Vartotojams leidžiama pasirinkti ir suplanuotą „Night Shift“ įsijungimą. Pavyzdžiui, „iOS 9.3“ testavimo metu per beveik dviejų mėnesių laikotarpį „Night Shift“ naudojome pagal suplanuoto įsijungimo nustatymą kasdien nuo 22 val. vakaro iki 8 val. ryto.

Svarbu paminėti, kad ši funkcija neveiks baterijos taupymo režime „Low Power Mode“.

Kiti atnaujinimai 

„iOS 9.3“ telefonų „iPhone 6s“ ir „iPhone 6s Plus“ vartotojams suteiks atnaujintas „3D Touch“ greitojo meniu funkcijas, pasiekiamas stipriau spustelėjus įrenginio ekraną ant gamyklinių aplikacijų. Pavyzdžiui, norint nustatymų aplikacija dabar leis greičiau pasiekti „Battery“ skiltį ir įjungti „Low Power Mode“.

„3D Touch“

Kitas žymus atnaujinimas yra galimybė užrakinti užrašų aplikacijos „Notes“ užrašus. Juos nuo šiol bus galima apsaugoti slaptažodžiais arba „Touch ID“ apsauga. Be to, užrašus bus galima ir patogiau peržiūrėti, nes atsirado galimybė juos rūšiuoti pagal sukūrimo ir redagavimo datas ar pagal abėcėlinę tvarką.

„Notes“

„Apple Watch“ naudotojams suteikta galimybė suporuoti daugiau nei vieną išmanųjį laikrodį su „iPhone“. Ši naujiena labiausiai pravers aplikacijų kūrėjams ir programuotojams, kuriems vienu metu reikia testuoti keletą šių dėvimų įrenginių.

Gera žinia turėtų būti ir švietimo įstaigoms, naudojančioms „iPad“, nes „iOS 9.3“ atkeliauja kartu su kelių vartotojų funkcija. Pastaroji leidžia naudotis „iPad“ skirtingiems studentams ir moksleiviams, kurie prie planšetės prisijungę su jiems skirtu specifiniu kodu gali personalizuoti įrenginį sau ir nustatyti jiems reikalingus nustatymus.

„iOS 9.3“ galima įdiegti per įrenginio nustatymus: Settings → General → Software Update arba kompiuterio ir programos „iTunes“ pagalba. Prieš atnaujinant operacinę sistemą, rekomenduojame sukurti įrenginio atsarginę kopiją.

„Google Photos“ aplikacija sulaukė „Live Photos“ palaikymo

Pirmadienį kompanija „Google“ atnaujino nuotraukų aplikaciją „Google Photos“, suteikdama jai „Live Photos“ nuotraukų palaikymą. 

Nuo šiol, aplikacijos versijos 1.8 naudotojai galės įtraukti „Live Photos“ nuotraukas į atsarginę kopiją bei jas peržiūrėti pačioje aplikacijoje.

Be šio atnaujinimo aplikacija taip pat pasižymi atnaujintu valdymu. Dabar aplikacijos apatinėje dalyje galima pasirinkti tris pagrindines skiltis, tame tarpe – ir asistentą, kuris ne tik rodo, kaip nuotraukos yra įkeliamos į „Google“ serverį, bet ir leidžia matyti pačios sistemos sukurtus filmukus ar nuotraukų rinkinius iš vartotojo telefone esančių duomenų.

„Live Photos“ – tai funkcija, pristatyta kartu su „iPhone 6s“ ir „iPhone 6s Plus“, kuri leidžia vartotojui įamžinti kelių sekundžių trukmės įrašus prieš ir po nuotraukos sukūrimo.

„Google Photos“ yra puikus pasirinkimas tiems vartotojams, kurie nori, kad jų nuotraukos būtų saugios ir pasiekiamos iš visų įrenginių. Aplikacija nemokamai kuria atsarginę nuotraukų ir vaizdo įrašų kopiją į „Google“ serverius.

„Google Photos“ aplikacija

„iCloud“ atsarginės kopijos nėra tokios saugios, kaip patys „iOS“ įrenginiai

Vykstanti kompanijos „Apple“ kova su federaliniu tyrimų biuru (FTB) dėl to, ar kompanija gali padėti vyriausybei prieiti prie teroristo naudoto telefono „iPhone“ esančių duomenų, į viešumą iškėlė nemažai „Apple“ privatumo paslapčių.

Kovos su FTB metu paaiškėjo, kad nors „Apple“ negali visiškai „nulaužti“ savo pačios sukurto telefono apsaugos ir prieiti prie jame esančių duomenų, to negalima pasakyti apie „iCloud“ atsargines kopijas.

Pasirodo, „Apple“ gali iššifruoti „iCloud“ atsargines kopijas ir pateikti jas teisėsaugos institucijoms, jei tik yra pateikiamas teismo orderis, kaip kad nutiko San Bernardino byloje.

Leidinyje „The Verge“ žurnalistas Waltas Mossbergas dalinasi įžvalgomis ir paaiškina priežastį, kodėl „iCloud“ atsarginės duomenų kopijos negali būti tokios saugios kaip duomenys, kurie yra saugomi telefonuose „iPhone“ ar planšetėse „iPad“.

„iCloud Drive“
Tam, kad galėtume atkurti duomenis iš atsarginės kopijos, „Apple“ turi turėti prieigą prie dalies duomenų.

Kaip žurnalistui oficialiai patvirtino „Apple“, duomenys „iCloud“ atsarginėse kopijose negali būti užšifruoti tokiame aukštame lygyje kaip įrenginiuose dėl to, kad „Apple“ yra reikalinga prieiti prie šių duomenų, kai jie yra atkuriami į įrenginį.

„Tačiau „iCloud“ atveju, nors saugumas turi išlikti taip pat stiprus, „Apple“ teigia, kad turi sau palikti galimybę padėti vartotojui atkurti duomenis, nes tai yra paslaugos esmė“, – teigia Mossbergas.

Anot jo, nors „Apple“ niekaip negali apeiti slaptažodžiu apsaugoto „iPhone“, pateikus tinkamus ir legalius reikalavimus kompanija gali atskleisti „iCloud“ esančius duomenis.

Į „iCloud“ atsargines kopijas patenka tokie duomenys kaip žinutės, įsigyto skaitmeninio turinio istorija, nuotraukos ir vaizdo įrašai, nustatymai, aplikacijų vidiniai duomenys, sveikatos informacija. Į atsargines kopijas neįtraukiami lengvai iš interneto atsisiunčiami duomenys, pavyzdžiui, elektroniniai laiškai ar aplikacijos.

Tačiau svarbiausia yra tai, kad visgi ne visa informacija, esanti „iCloud“ yra pasiekiama „Apple“. „Keychain“, „Wi-Fi“ tinklų ir aplikacijų slaptažodžiai yra šifruojami kompanijai neatkoduojamu būdu.

W. Mossbergas „Apple“ vartotojams, kurie nenori, kad informacija būtų keliama į serverius per „iCloud“ atsargines kopijas, siūlo kurti vietines užšifruotas atsargines kopijas į kompiuterį programos „iTunes“ pagalba.

Operacinė sistema „OS X El Capitan“ – jau rytoj

El Capitan MacBook

Kompanija „Apple“ vartotojams priminė, kad trečiadienį, rugsėjo 30 dieną, oficialiai taps prieinama „Mac“ kompiuteriams skirta operacinė sistema „OS X El Capitan“.

Šis operacinės sistemos atnaujinimas bus visiškai nemokamas, o jį galima bus parsisiųsti iš „Mac App Store“. „OS X El Capitan“ galės įdiegti visų 2009 metais ar vėliau išleistų kompiuterių „Mac“ vartotojai, taip pat kai kurių 2007 ir 2008 metų modelių vartotojai.

Naujoji operacinė sistema vartotojams suteiks bene svarbiausią atnaujinimą – spartesnį ir paprastesnį sistemos veikimą. „Kapitono“ pravardę gavusi „OS X“ versija pasižymi ir su „iOS 9“ pristatyta „Split View“ funkcija, leidžiančia patogiai padalinti ekraną dvejoms aplikacijoms.

Rytoj atsinaujinę vartotojai taip pat išvys atnaujintą „Spotlight“ paiešką, naujomis funkcijomis praturtintas gamyklines pašto ir užrašų programas ir kitas naujoves.

Prieš atnaujinant operacinės sistemos „OS X“ versiją į naujesnę, rekomenduojame sukurti kompiuterio atsarginę duomenų kopiją.

„OS X El Capitan“ atnaujinimas turėtų tapti prieinamas rytoj, 20 val. vakaro Lietuvos laiku.

Oficialiai išleista operacinė sistema „iOS 9“

iOS 9

Kompanija „Apple“ trečiadienį, kaip ir buvo žadėta, oficialiai išleido mobiliąją operacinę sistemą „iOS 9“. Nors šia versija dar nuo vasaros vidurio galėjo naudotis visi norintieji, galutinė versija vartotojams, tikimasi, suteiks ne tik stabilų veikimą, bet ir visas žadėtas naujoves.

Norėdami atsinaujinti „iOS“ versiją į naujausią, eikite į telefono nustatymus: Settings – General – Software Update. Prieš atliekant atnaujinimą rekomenduojame sukurti įrenginio atsarginę kopiją. Kaip tai padaryti, galite rasti informacijos mūsų parengtame gide.

Pagrindinės „iOS 9“ naujovės – atnaujintas daugiaprogramis (angl. – multitasking) režimas planšetiniams kompiuteriams „iPad“, tiesioginiai integruoti viešojo transporto tvarkaraščiai žemėlapių aplikacijoje, iš esmės perkurta užrašų aplikacija ir visiškai nauja naujienų aplikacija bei patobulintas virtualus balso asistentas „Siri“.

Tiesa, kai kurie iš šių atnaujinimų bus prieinami ne visiems regionams ir ne visiems įrenginiams.

Bene daugiausiai atnaujinimų sulauks „iPad Air 2“, „iPad Pro“ ir „iPad mini 4“ vartotojai, kuriems bus suteikta galimybė naudotis itin funkcionaliu „multitasking“ režimu. Tai reiškia, kad nuo šiol šių įrenginių su įdiegta „iOS 9“ versija vartotojai galės vienu metu įrenginio ekrane naudotis dvejomis aplikacijomis ar matyti „vaizdą vaizde“.

Viskas apie „iPhone“ ir „iPad“ atsargines kopijas: kaip sukurti ir kokie jų tipai

Kiekvienas vartotojas turi galimybę jo turimam „iPhone“, „iPad“ ar „iPod touch“ įrenginiui sukurti atsarginę duomenų kopiją „iTunes“ ar „iCloud“ pagalba. Tačiau ne kiekvienas vartotojas žino kaip tai padaryti ar tuo labiau – kad yra tokia galimybė. Dalinamės visa svarbiausia informacija apie tokių įrenginių atsarginių kopijų darymą.

Kurti atsarginę įrenginio duomenų kopiją yra svarbu ne tik prieš parduodant įrenginį ir keičiant nauju ar nešant į servisą, bet ir reguliariai, kad nutikus nenumatytam atvejui turėtumėte jums reikalingus duomenis po ranka ir netektų gailėtis prarastų nuotraukų iš atostogų ar vaiko gimtadienio.

Prieš atliekant atsarginės kopijos kūrimą svarbu žinoti, kuo skiriasi du pagrindiniai kopijos darymo tipai: „iCloud“ ir „iTunes“. Vartotojas gali rinktis vieną iš dviejų arba naudoti abu metodus kartu.

iCloud iTunes

„iCloud“ atsarginės kopijos

Esant prieigai prie Wi-Fi ryšio, galite sukurti įrenginio atsarginę kopiją naudojantis „iCloud“. Tam nebūtina prijungti įrenginio prie kompiuterio ar būti namuose.

„iCloud“ atsarginė kopija apima beveik visus įrenginyje esančius duomenis ir nustatymus, išskyrus:

  • duomenis, kurie jau ir taip yra saugomi „iCloud“, pavyzdžiui, kontaktai, kalendorius, užrašai, „My Photo Stream“ ir „iCloud Photo Library“ esančios nuotraukos;
  • duomenis, kurie yra saugomi kitose „debesų“ paslaugose, pavyzdžiui, „Gmail“ ar „Exchange“ el. pašto dėžutėse;
  • „Apple Pay“ informaciją ir nustatymus;
  • „Touch ID“ nustatymus;
  • „App Store“ aplikacijos ir „iTunes Store“ turinys (jis į atsarginę kopiją neįtraukiamas, nes yra prieinamas abejose parduotuvėse, tačiau atsarginės kopijos atkūrimas automatiškai iš „App Store“ atsiunčia prieš tai turėtas aplikacijas).

Kaip sukurti „iCloud“ atsarginę kopiją?

  1. Prijunkite įrenginį prie Wi-Fi tinklo.
  2. Jei esate „iOS 8“ vartotojas, rinkitės Settings > iCloud > Backup. Jei esate „iOS 7“ vartotojas, rinkitės Settings > iCloud > Storage & Backup.
  3. Įsitikinkite, kad „iCloud Backup“ yra įjungtas. 
  4. Spauskite „Back Up Now“. Likite prisijungę prie Wi-Fi tinklo, kol bus baigtas atsarginės kopijos kūrimas.
  5. Įsitikinkite, kad atsarginė kopija sukurta. Tuo galite įsitikinti pasitikrindami, ar po užrašu „Back Up Now“ yra nurodytas atsarginės kopijos sukūrimo laikas, pavyzdžiui, 10:06.

Automatinis „iCloud“ atsarginės kopijos darymas

Jei esate įjungę „iCloud Backup“ funkciją, kurią galima rasti Settings > iCloud > Backup, „iCloud“ gali automatiškai kurti įrenginio atsargines kopijas kasdien, tačiau įrenginys turi atitikti šiuos reikalavimus:

  • būti prijungtas prie energijos šaltinio (įkraunamas);
  • būti prijungtas prie Wi-Fi tinklo;
  • įrenginys tuo metu turėtų būti nenaudojamas, o jo ekranas – užrakintas.

„iTunes“ atsarginės kopijos

Su kompiuteriu, kuriame yra įdiegta programa „iTunes“, galite taip pat sukurti įrenginio atsarginę kopiją. Svarbu yra įsidėmėti tai, kad duomenų įkėlimas/sinchronizavimas per „iTunes“ su įrenginiu nėra tas pats, kas atsarginės kopijos sukūrimas.

„iTunes“ atsarginė kopija apima beveik visus įrenginyje esančius duomenis ir nustatymus, išskyrus:

  • iš „iTunes“ ir „App Store“ parduotuvių atsisiųstą turinį (dėl šių duomenų išsaugojimo „iTunes“ pateikia atskirą užklausimą, vadinamą „Transfer Purchases“);
  • turinį, įkeltą per „iTunes“, pavyzdžiui, muzikos kūrinius, vaizdo įrašus, knygas ar nuotraukas (su įrenginiu sukurtos nuotraukos išsaugomos);
  • nuotraukas, kurios jau yra saugomos „My Photo Stream“ ar „Photo Library“;
  • „Touch ID“ nustatymus;
  • „App Store“ aplikacijos ir „iTunes Store“ turinys (jis į atsarginę kopiją neįtraukiamas, nes yra prieinamas abejose parduotuvėse, tačiau atsarginės kopijos atkūrimas automatiškai iš „App Store“ atsiunčia prieš tai turėtas aplikacijas);
  • „Health“ ir „Keychain“ duomenis (norint išsaugoti juos, reikia pasirinkti užšifruotos kopijos kūrimą).

Kaip sukurti „iTunes“ atsarginę kopiją?

  1. Atidarykite „iTunes“ ir prijunkite įrenginį prie kompiuterio laidu.
  2. Išsaugokite iš „App Store“ ir „iTunes Store“ atsisiųstas aplikacijas ir pirkinius, paspausdami File > Devices > Transfer Purchases. Jei naudojatės „Windows“ ir nematote „File“ parinkties, spauskite „Alt“ mygtuką. iphone6-ios8-backup_device-itunes-transfer_purchases
  3. Palaukite, kol baigsis pirkinių išsaugojimas. Tuomet spauskite File > Devices > Back up. Jei naudojatės „Windows“ ir nematote „File“ parinkties, spauskite „Alt“ mygtuką. iphone6-ios8-backup_device-itunes-backup
  4. Kai procesas baigsis, galite pasitikrinti, ar kopija yra sukurta, paspaudžiant iTunes Preferences > Devices. Turėtumėte pamatyti jūsų įrenginio pavadinimą ir datą, kada buvo sukurta atsarginė kopija. iphone6-ios8-backup_device-itunes-device_preferences

Apibendrinant galima teigti, kad „iTunes“ atsarginė kopija yra geresnis pasirinkimas, kai norite kuo didesnę dalį duomenų perkelti į kitą įrenginį ir kai yra prieiga prie kompiuterio. „iCloud“ atsarginė kopija yra naudinga, kai reikalingas automatinis jos darymas arba nėra prieigos prie kompiuterio.