Viskas, ką jums reikia žinoti apie „Apple“ kovą prieš FTB šnipinėjimą

Per pastarąsias kelias dienas pati populiariausia tema pokalbiams technologijų srityje yra federalinių tyrimų biuro (FTB) ir JAV teismo bandymas priversti kompaniją „Apple“ padėti apeiti masinių žudynių organizatoriaus naudoto telefono „iPhone 5c“ ekrano užrakto apsaugą.

Kadangi kova „privatumas prieš saugumą“ neturėtų artimiausiu metu dingti iš viešosios erdvės, dalinamės pačia svarbiausia šio įvykio informacija, kurią jums reikia žinoti, bei kodėl tai yra kur kas daugiau nei tik vienas teisminis procesas.

Kas iki šiol įvyko?

Visai neseniai, 2015 metų gruodžio mėnesį ginkluoti Syedas Rizwanas Farookas ir Tashfeenas Malikas nužudė 14 žmonių ir dar 22 sužeidė po to, kai pradėjo šaudyti San Bernardino mieste, Kalifornijoje vykusiame darbuotojų vakarėlyje. Manoma, kad tai buvo suplanuota teroristinė ataka.

Po žudynių, FTB išsiaiškino, kad kaip įkaltis turėtas išmanusis telefonas „iPhone 5c“ priklausė S. Farookui, tačiau tyrėjai neturėjo jokių šansų atrakinti įrenginio užrakto kodo dėl itin stipraus „Apple“ duomenų kriptavimo.

Operacinę sistemą „iOS“ turinčiuose įrenginiuose, kurie yra apsaugoti slaptažodžiu, duomenys yra kriptuojami ir pasiekiami tik tuo atveju, jei vartotojas pats suveda slaptažodį. Bandant atspėti šį slaptažodį, po 10 bandymų dėl saugumo gali būti automatiškai ištrinti visi įrenginyje esantys duomenys.

Antradienį JAV teismo teisėja Sheri Pym nutarė, kad „Apple“ turi padėti FTB atrakinti įrenginį ir suteikti specialią programinę įrangą.

Tikslūs reikalavimai

FTB agentai
„Apple“ mano, kad suteikus FTB galimybę prieiti prie „iPhone“ duomenų, tuo būtų pasinaudota ir ateityje. / abc13.com nuotr.

FTB nori, kad „Apple“ sukurtų specialią „iOS“ versiją. Pastaroji nuo įprastos „iOS“ versijos skirtųsi trimis pagrindiniais dalykais.

Pirmasis – savaiminio įrenginio duomenų ištrynimo po nesėkmingo bandymo atrakinti įrenginį panaikinimas.

Antras dalykas, kurio nori FTB, tai galimybė slaptažodį vesti ne rankiniu, kaip įprasta, būdu, o prisijungus prie įrenginio per fizinę jungtį, „Bluetooth“ ar „Wi-Fi“ ryšiu ar kokiu kitu prisijungimo protokolu.

Galiausiai, panaikinti laiko tarpus, kuriuos sistema sukuria tarp nesėkmingų bandymų įvesti teisingą slaptažodį. Tai reiškia, kad FTB nenori laukti valandos (o kuo daugiau nesėkmingų bandymų, tuo ilgiau reikia laukti) ar dviejų, kol vėl galės mėginti patekti į įrenginio „vidų“.

Svarbiausias klausimas – ar „Apple“ gali?

„Trail of Bits“ tinklaraštyje saugumo ekspertas Danas Guido teigia, kad „Apple“ gali įvykdyti tokį reikalavimą, nepaisant itin stiprios „iOS“ saugumo sistemos.

„Praeityje „Apple“ jau yra bendradarbiavusi su teisėsaugos institucijomis, pasinaudojant pritaikyta programine įranga, kuri apeina ekrano užrakto kodą. Šis paprastas vartotojo sąsajos „nulaužimas“ buvo pakankamas ankstesnėse „iOS“ versijose, kur dauguma duomenų nebuvo kriptuojami. Tačiau nuo „iOS 8“ versijos tapo normalu, kad beveik visos aplikacijos kriptuoja jose esančius duomenis ekrano užrakto ir techninės įrangos rakto kombinacija“, – teigia analitikas.

Anot D. Guido, techniškai įmanoma, kad „Apple“ gali įvykdyti FTB reikalavimą. Telefone „iPhone 5c“ slaptažodžių spėjimo ribojimas ir automatinis ištrynimas yra integruotas į programinę įrangą, o „Apple“ gali sukurti išorinių įrenginių palaikymą, kurie palengvintų ekrano užrakto įvedimą.

„Apple“ neslepia „iPhone“ apsaugos schemos. / Apple.com nuotr.
„Apple“ neslepia „iPhone“ apsaugos schemos. / Apple.com nuotr.

Be to, analitikas mano, kad „Apple“ gali apsaugoti specialią „iOS“ versiją nuo jos panaudojimo ateityje, sukurdama apsaugą, kuri šią versiją leistų panaudoti tik su specifiniu „iPhone“ modeliu. Tokiu atveju FTB tik su šiame skandale esančiu „iPhone“ galėtų prieiti prie vartotojo duomenų, tačiau ne kituose tyrimuose.

Kur problema?

Nuo pat pradžių „Apple“ šioje situacijoje iškėlė vartotojų privatumą kaip moralinę problemą ne ką mažiau nei techninę. Kitaip tariant, jei „Apple“ tariamai gali „nulaužti“ savo kuriamų „iPhone“ ekrano kodo apsaugą, tai dar nereiškia, kad ji turi tai daryti.

Vakar paviešintame laiške „Apple“ vadovas Timas Cookas išdėstė savo poziciją:

„Kai FTB paprašė duomenų, kuriuos mes turime, mes juos pateikėme. „Apple“ sutinka su galiojančiais teismų sprendimais ir kratos orderiais, su kuriais susidūrėme San Bernardino byloje. Mes taip pat pasirūpinome, kad „Apple“ inžinieriai galėtų patarti FTB ir pasiūlėme savo geriausias tyrimo idėjas.

Mes reiškiame didelę pagarbą FTB dirbantiems profesionalams ir tikime, kad jų ketinimai yra geri. Iš šios pozicijos mes padarėme viską, kas mūsų galioje ir eina kartu su įstatymu, kad padėtume jiems. Tačiau dabar JAV vyriausybė paprašė mūsų to, ko mes neturime ir kas mūsų nuomone yra per pavojinga sukurti. Jie paprašė mūsų sukurti užpakalines duris į „iPhone“.

Nors „Apple“, be abejonės, neremia terorizmo, kai kalba pakrypsta link vartotojų saugumo, kompanija yra labai rimta to šalininkė. Būtent šios privatumo gynimo idėjos yra priežastis, kodėl tai tapo labai svarbia ir garsia byla. Tikėtina, kad „iPhone“ kūrėja ateityje šių idėjų laikysis dar stipriau.

Teismas nurodė „Apple“ padėti prieiti prie žudiko „iPhone“ esančių duomenų, „Apple“ to nenori

Antradienį JAV federalinio teismo teisėjas priėmė sprendimą, pagal kurį kompanija „Apple“ turėtų padėti federalinių tyrimų biurui (FTB) prieiti prie gruodžio mėnesį San Bernardino mieste įvykusių žudynių organizatoriaus telefono „iPhone“ duomenų.

Teismas nutarė, kad „Apple“ turi suteikti FTB „pakankamą techninę pagalbą“ prieiti prie žudiko naudoto „iPhone 5c“ duomenų, prie kurių FTB nepavyksta prisikasti jau kelis mėnesius.

Netrukus po šios teismo nutarties, „Apple“ paskelbė viešą laišką savo vartotojams, pasirašytą jos vadovo Timo Cooko, kuriame teigiama, kad šis atvejis – beprecedentis įvykis, keliantis tiesioginį pavojų „Apple“ vartotojų saugumui.

Cookas teigia, kad teismas nori, jog „Apple“ sukurtų specialią „iPhone“ programinės įrangos versiją, kuri ignoruotų daugybę pagrindinių saugumo savybių.

„Nors mes tikime, kad FTB ketinimai yra geri, būtų neteisinga valdžiai versti mus sukurti slaptą įėjimą į mūsų produktus“, – teigiama laiške, kuriuo atvirai bijoma, kad sukurta prieiga gali būti panaudota ir ateityje.

Tačiau nepaisant teismo sprendimo, „Apple“ greičiausiai negalės padėti pasiekti „iPhone“ duomenų. Praėjusį spalį „Apple“ federaliniui teismui pateikė paaiškinimą, kad nėra jokio būdo prieiti prie „iPhone“ duomenų su įjungta kodo apsauga ir įdiegta „iOS 8“ ar naujesne operacinės sistemos versija.

„Apple“ įsigijo švietimo technologijų startuolį

Kompanija „Apple“ įsigijo švietimo technologijų startuolį „LearnSprout“, kuris mokykloms kuria programinę įranga, skirta mokytojams sekti mokinių darbą, skelbia „Bloomberg“.

Kaip skelbiama oficialioje startuolio svetainėje, jų kuriame įranga naudojasi daugiau kaip 2,5 tūkst. mokyklų 42 JAV valstijose.

„LearnSprout“ siūlo internetinę duomenų apžvalgos paslaugą, kuri susideda iš mokinių įvertinimų, jų pažymių ir lankomumo, siekiant pateikti tikslius studento ir mokyklos rezultatus.

Manoma, kad „Apple“ šį pirkinį išnaudos kaip priemonę į mokyklas įnešti dar daugiau „Apple“ technikos, o ypač – planšetinių kompiuterių „iPad“.

Duomenų perkėlimo aplikacija „Move to iOS“ buvo sukurta visai ne „Apple“

Move-to-iOS1-940x610

Šią savaitę kompanija „Apple“ išleido pirmąją „Android“ platformai skirtą aplikacija „Move to iOS“, kuri turėtų padėti vartotojams lengvai perkelti duomenis iš „Android“ į telefoną „iPhone“. Tačiau paaiškėjo, kad aplikacija yra sukurta visai ne „Apple“, o tiesiog yra pervadinta iki šiol egzistavusi kita aplikacija.

Kaip skelbia aprašymas, „Move to iOS“ veikia kartu su „iOS 9“ sistema ir perkelia iš „Android“ telefono į „iPhone“ tokius duomenis kaip žinutes, kontaktus, kalendorių, nuotraukas, vaizdo įrašus ir net elektroninio pašto paskyras.

Tačiau išnagrinėjęs „Android“ skirtos aplikacijos kodą, portalas phandroid.com išsiaiškino, kad „Move to iOS“ yra perdaryta kitos, iki šiol tą pačią funkciją atlikusios aplikacijos „Copy My Data“ versija. Skirtumas tas, kad aplikacijos dizainas yra pakeistas ir priderintas „Apple“.

„Abi aplikacijos dalinasi didžiąja dalimi kodo ir funkcijomis. Be to, „Apple“ pervadintoje versijoje netgi paliktos eilutės com.mediamushroom.copymydata“, – pažymi „Phandroid“.

Tad nėra abejonės, kad „Move to iOS“ iš tikrųjų yra „Copy My Data“. Žinoma, tai nėra kopijavimas. Net neabejojama, kad „Apple“ yra sudariusi sutartį su „Copy My Data“ kūrėja agentūra „Media Mushroom“, kuri suteikė leidimą naudoti savo programinį kodą.

Įdomu dar ir tai, kad dar tą pačią dieną, trečiadienį, kai „Google Play“ parduotuvėje pasirodė „Move to iOS“, aplikacija sulaukė gausybės neigiamų atsiliepimų iš „Android“ fanų. Dauguma atsiliepimų – net nesusiję su aplikacijos funkcionalumu.

„Apple“ aplikacija „Move to iOS“ sulaukė gausybės neigiamų „Android“ fanų atsiliepimų

Move-to-iOS

Kartu su mobiliąja operacine sistema „iOS 9“ kompanija „Apple“ trečiadienį aplikacijų parduotuvėje „Google Play“ išleido pirmąją „Android“ platformai skirtą duomenų perkėlimo aplikaciją „Move to iOS“. Tiesa, „Android“ gerbėjai pirmąją „Apple“ aplikaciją šioje parduotuvėje pasitiko ne itin šiltai.

„Move to iOS“ leidžia telefonų su operacine sistema „Android“ vartotojams, kurie pereina prie „iPhone“, lengvai perkelti svarbiausius duomenis – kontaktus, nuotraukas, žinutes ir kt. – kelių paspaudimų pagalba.

Todėl visai nenuostabu, kad aplikacija sulaukė didžiulio atsiliepimų kiekio pačią pirmą dieną, iš kurių dauguma yra įvertinti vos viena žvaigždute iš penkių galimų. Dauguma šių atsiliepimų net nėra susiję su aplikacijos funkcionalumu. Vietoje to, jie yra sukurti užkietėjusių „Android“ fanų, kurie paprasčiausiai nemėgsta „Apple“.

„Geriau persišaučiau sau veidą, nei pereičiau prie uždaros, kontroliuojamos aplinkos. Po kelių metų „Apple“ taps kita „Blackberry“, – rašo vienas vartotojas.

Kai kuriems iš atsiliepimus parašiusių vartotojų netrūksta ir humoro jausmo: „Tai kelionės laiku aplikacija. Ar kada svajojote grįžti laiku? Na, dabar galite! Iš naujo patirkite funkcijas, kurias turėjote metų metus, bet šįkart lėtai, žingsnis po žingsnio“.

Šio teksto rašymo metu aplikacija jau turėjo per 6 tūkstančius atsiliepimų. Net 4,6 tūkst. atsiliepimų yra su vienos žvaigždutės įvertinimu. Tuo tarpu, maksimalus 5 žvaigždučių įvertinimas yra suteiktas su kiek daugiau nei 1 tūkst. atsiliepimų.

„Apple” įsigijo vietos nustatymo duomenų analizavimo kompaniją

iOS 9

Technologijų milžinė „Apple” įsigijo kompaniją „Mapsense” — startuolį (angl. — startup), kuris vysto įrankį, analizuojantį iš vietos nustatymo surinktus duomenis, skelbia „Re/code”.

Anot šaltinių, už 25-30 mln. JAV dolerių įsigytos kompanijos 12 žmonių komanda prisijungs prie „Apple”.

„Mapsense” iki šiol siūlė programuotojams įrankį, kuris gebėjo organizuoti didžiules vietos nustatymo duomenų bazes.

Paklausta apie įsigijimą, „Apple” pateikė savo standartinį atsakymą: „retkarčiais „Apple” perka mažesnes kompanijas ir mes įprastai nekomentuojame savo tikslų ar planų”.

Pažymima, kad „Apple” neseniai uždarė kitą neseniai įsigyta kompaniją „HopStop”, kuri padėjo į mobiliąją operacinę sistemą „iOS 9” integruoti viešojo transporto tvarkaraščius. 

Išleista aplikacija „Move to iOS“, padėsianti „Android“ vartotojams pereiti prie „iPhone“

„Move to iOS“ aplikacija

Kompanija „Apple“ dar birželio mėnesį pažadėjo, kad rudenį bus išleista aplikacija, padėsianti lengvai perkelti duomenis iš „Android“ platformos į „iOS“ įrenginį. Trečiadienį aplikacija „Move to iOS“ pasirodė „Google Play“ aplikacijų parduotuvėje.

„Move to iOS“ padės „Android“ vartotojams saugiai perkelti į „iOS“ įrenginius šiuos duomenis: kontaktus, tekstines žinutes, nuotraukas ir vaizdo įrašus, naršyklės žymes, pašto paskyras ir kalendoriaus įrašus.

Duomenų perkėlimas bus vykdomas „Wi-Fi“ tinklo pagalba. „Move to iOS“ veiks su visais įrenginiais, turinčiais „Android 4.0“ ar naujesnę versiją.

Aplikaciją galima nemokamai atsisiųsti iš parduotuvės „Google Play“.