Nukeltas posėdis dėl „Apple“ pagalbos „nulaužti“ „iPhone“ apsaugą

Jungtinių Amerikos Valstijų teisingumo departamentas sulaukė teismo prašymo patenkinimo dėl posėdžio datos nukėlimo, kurio metu su kompanija „Apple“ turėta diskutuoti apie galimus būdus apeiti telefono „iPhone“ saugumo sistemą ir pasiekti jame esančius teroristo duomenis.

Federalinis tyrimų biuras anksčiau skelbė, kad jiems nėra galimybė „nulaužti“ populiaraus išmaniojo telefono apsaugą, nepaisant to, kad saugumo specialistai, įskaitant Edwardą Snowdeną, dalinosi būdais, kaip būtų galima tai padaryti.

Tačiau prieš pat teismo posėdį, kurio metu „Apple“ turėjo būti priversta tai padaryti, regis, kad buvo rastas būdas, kaip apeiti kompanijos saugumo sistemą, praneša „Politico“.

Teigiama, kad FTB buvo supažindinta su būdu, kaip pasiekti telefone esančius duomenis jų nepažeidžiant. Tiesa, kol kas, anot gandų, FTB nėra įsitikinusi, ar šis būdas neištrins visų teroristo telefone esančių duomenų.

Pirmadienį vykusio „Apple“ pristatymo metu jos vadovas Timas Cookas sakė, kad kompanija kovos dėl teisės į privatumą ir saugumą. Daugelis technologijų kompanijų, tokių kaip „Google“, „Facebook“, „Amazon“ ir „Microsoft“, jau spėjo paremti „Apple“ šioje kovoje su JAV vyriausybe.

Spėjama, kad prieiti prie „iPhone“ esančių duomenų FTB gali padėti JAV nacionalinė saugumo agentūra (NSA).

„Apple“ bus priversta sumokėti beveik pusės milijardo JAV dolerių baudą

Kompanijos „Apple“ teisinis ginčas su JAV vyriausybe dėl kainų susitarimo elektroninių knygų pardavimo byloje gali baigtis po beveik trejų metų vykusių teismo procesų.

JAV aukščiausiasis teismas atmetė „Apple“ apeliacinį skundą ir nutarė, kad technologijų kompanija turės 450 milijonų JAV dolerių baudą.

Kaip skelbia „Bloomberg“, aukščiausiojo teismo teisėjai atmetė „Apple“ apeliaciją be jokių komentarų. Nustatyta, kad „Apple“ vykdė susitarimą su didžiausiais knygų leidėjais dėl knygų kainų kėlimo „Apple“ elektroninėje knygų parduotuvėje.

Teismo nutarimu „Apple“ už knygas permokėjusiems pirkėjams turės išmokėti 400 mln. JAV dol. Dar 20 mln. JAV dolerių bus sumokėta valstybei. „Apple“ taip pat turės padengti 30 mln. JAV dol. vertės bylinėjimosi išlaidas.

„Samsung“ nesiruošia visiškai paremti „Apple“ byloje su FTB

Kompanija „Samsung“, paprašyta pakomentuoti turbūt vieną svarbiausių įvykių šių metų technologijų pasaulyje tarp „Apple“ ir federalinių tyrimo biuro (FTB), pripažino, kad vartotojų privatumas yra ypatingai svarbus ir nesutinka su „užpakalinių durų“ sukūrimu operacinėse sistemose.

Tačiau didžiausia „Apple“ konkurentė nelinkusi su ja sutikti visapusiškai. Oficialiame „Samsung“ pranešime teigiama:

„Užtikrinti pasitikėjimą mūsų produktais ir paslaugomis yra mūsų svarbiausias prioritetas. Mūsų telefonuose yra įrengtas duomenų šifravimas, kuris saugo privatumą ir turinį, tačiau neturi „užpakalinių durų“. Kai reikia to yra reikalaujama, pagal įstatymą, mes dirbame su teisėsaugos institucijomis. Tačiau bet koks reikalavimas tai sukurti pakenktų vartotojų pasitikėjimui.“

Tokiu pareiškimu „Samsung“ nori pasakyti, kad „Apple“ vietoje vykdytų reikalavimus, jei šie atitiktų visus įstatymus ir eitų išvien su jais, tačiau tuo pačiu bando išlikti populiariais, iškeliant privatumą kaip didžiausią vertybę.

Tiesa, daugelis technologijų kompanijų ir žymių asmenybių, įskaitant socialinio tinklo „Facebook“, „Google“ ir kt. vadovus, jau spėjo išreikšti palaikymą „Apple“ šioje byloje prieš JAV vyriausybę.

Ar „Apple“ vadovas sės į kalėjimą?

Kompanijai „Apple“ nesutinkant vykdyti teismo sprendimo padėti prieiti prie San Bernardino teroristo telefone „iPhone“ esančių duomenų, teisės ekspertai svarsto, kokių sankcijų galima sulaukti atsisakius tai padaryti.

Anot advokato Peterio Fu, jei bus nustatyta, kad „Apple“ pažeidė įstatymus, baudos gali pakilti nuo kelių šimtų tūkstančių iki milijonų dolerių. Tačiau didžiausia problema yra ta, kad nesant precendentui, bausmės skyrimas priklausytų nuo teismo diskretiškumo.

Palyginimui, galima būtų prisiminti bylą, kurioje valdžia žadėjo kompanijai „Yahoo“ 250 tūkst. JAV dolerių baudą už dieną, jei ji atsisakys suteikti vartotojo duomenis nacionalinei saugumo agentūrai.

Advokatas teigia, kad galima apsvarstyti ir kitą scenarijų, pagal kurį „Apple“ vadovą Timą Cooką galima būtų išvysti už gotų – netgi jei tai sunkiai įmanoma.

Amerikos universiteto nacionalinio saugumo įstatymų ekspertas Stephenas Vladeckas tikina, kad, dėl „Apple“ kaip korporacijos statuso, T. Cookas nebūtų tinkamas prisiimti kaltinimus kompanijai.

Artimiausias teismo posėdis dėl šios bylos numatytas kovo 22 dieną.

„Apple“ pateikė oficialų atsakymą į teismo prašymą apeiti „iPhone“ apsaugą

Kompanija „Apple“ ketvirtadienį pateikė prašymą anuliuoti teismo nutartį, pagal kurią JAV technologijų kompanija turi padėti federaliniam tyrimų biurui (FTB) prieiti prie San Bernardino atakos teroristo naudoto „iPhone“ esančių duomenų.

Toks prašymas yra pirmas oficialus ir teisinis kompanijos atsakymas į teismo sprendimą, kuris prieš beveik dvi savaites buvo priimtas federalinio teismo teisėjas.

Iš esmės prašymas atkartoja tuos pačius žodžius, kuriuos pastarąją savaitę visur kartojo „Apple“ vadovas Timas Cookas: „Apple“ atsisako padėti FTB „nulaužti“ savo pačios sukurtą apsaugą, nes tai gali sukelti pavojų „Apple“ vartotojams ir pakurstyti panašius atvejus ateityje.

Tiems, kurie nėra susipažinę su šia istorija, kviečiame skaityti mūsų trumpą apžvalgą apie tai, ko reikalaujama iš „Apple“, kodėl ji atsisako tai vykdyti ir ar išvis gali tai padaryti.

Beprecedentis įvykis? „Apple“ reikalaujama atrakinti dar 12 telefonų „iPhone“

Federalinių tyrimo biuro (FTB) direktorius Jamesas Comey ir jo šalininkai teigia, kad telefono „iPhone“ apsaugos „nulaužimas“ būtų vienkartinis prašymas ir nesukeltų pasikartojančių teisėsaugos reikalavimų šio įrenginio kūrėjai kompanijai „Apple“.

Regis, kad JAV teisingumo departamentas mano kitaip, mėgindamas gauti teismo nutarimus, kuriais „Apple“ būtų įpareigota apeiti savo sukurto išmaniojo telefono apsaugą dar keliose bylose visose JAV.

Kaip ir FTB atveju, teisingumo departamentas naudojasi jam palankiais įstatymais kaip pagalba, kuria siekiama priversti prieiti prie telefonuose esančių duomenų – galimų įkalčių.

Įdomiausia yra tai, kad, kaip ir daugelis galėjo spėti iš pradžių, „Apple“ bandoma priversti „atlikti pareigą“ ne tokiose su terorizmu susijusiose bylose kaip San Bernardino, tačiau mažesnio mąsto. Savo ruožtu „Apple“ gina savo vartotojų privatumą ir, žinoma, atsisakys, pasak jų, pagal įstatymus nepriklausančių prievolių.

Viskas, ką jums reikia žinoti apie „Apple“ kovą prieš FTB šnipinėjimą

Per pastarąsias kelias dienas pati populiariausia tema pokalbiams technologijų srityje yra federalinių tyrimų biuro (FTB) ir JAV teismo bandymas priversti kompaniją „Apple“ padėti apeiti masinių žudynių organizatoriaus naudoto telefono „iPhone 5c“ ekrano užrakto apsaugą.

Kadangi kova „privatumas prieš saugumą“ neturėtų artimiausiu metu dingti iš viešosios erdvės, dalinamės pačia svarbiausia šio įvykio informacija, kurią jums reikia žinoti, bei kodėl tai yra kur kas daugiau nei tik vienas teisminis procesas.

Kas iki šiol įvyko?

Visai neseniai, 2015 metų gruodžio mėnesį ginkluoti Syedas Rizwanas Farookas ir Tashfeenas Malikas nužudė 14 žmonių ir dar 22 sužeidė po to, kai pradėjo šaudyti San Bernardino mieste, Kalifornijoje vykusiame darbuotojų vakarėlyje. Manoma, kad tai buvo suplanuota teroristinė ataka.

Po žudynių, FTB išsiaiškino, kad kaip įkaltis turėtas išmanusis telefonas „iPhone 5c“ priklausė S. Farookui, tačiau tyrėjai neturėjo jokių šansų atrakinti įrenginio užrakto kodo dėl itin stipraus „Apple“ duomenų kriptavimo.

Operacinę sistemą „iOS“ turinčiuose įrenginiuose, kurie yra apsaugoti slaptažodžiu, duomenys yra kriptuojami ir pasiekiami tik tuo atveju, jei vartotojas pats suveda slaptažodį. Bandant atspėti šį slaptažodį, po 10 bandymų dėl saugumo gali būti automatiškai ištrinti visi įrenginyje esantys duomenys.

Antradienį JAV teismo teisėja Sheri Pym nutarė, kad „Apple“ turi padėti FTB atrakinti įrenginį ir suteikti specialią programinę įrangą.

Tikslūs reikalavimai

FTB agentai
„Apple“ mano, kad suteikus FTB galimybę prieiti prie „iPhone“ duomenų, tuo būtų pasinaudota ir ateityje. / abc13.com nuotr.

FTB nori, kad „Apple“ sukurtų specialią „iOS“ versiją. Pastaroji nuo įprastos „iOS“ versijos skirtųsi trimis pagrindiniais dalykais.

Pirmasis – savaiminio įrenginio duomenų ištrynimo po nesėkmingo bandymo atrakinti įrenginį panaikinimas.

Antras dalykas, kurio nori FTB, tai galimybė slaptažodį vesti ne rankiniu, kaip įprasta, būdu, o prisijungus prie įrenginio per fizinę jungtį, „Bluetooth“ ar „Wi-Fi“ ryšiu ar kokiu kitu prisijungimo protokolu.

Galiausiai, panaikinti laiko tarpus, kuriuos sistema sukuria tarp nesėkmingų bandymų įvesti teisingą slaptažodį. Tai reiškia, kad FTB nenori laukti valandos (o kuo daugiau nesėkmingų bandymų, tuo ilgiau reikia laukti) ar dviejų, kol vėl galės mėginti patekti į įrenginio „vidų“.

Svarbiausias klausimas – ar „Apple“ gali?

„Trail of Bits“ tinklaraštyje saugumo ekspertas Danas Guido teigia, kad „Apple“ gali įvykdyti tokį reikalavimą, nepaisant itin stiprios „iOS“ saugumo sistemos.

„Praeityje „Apple“ jau yra bendradarbiavusi su teisėsaugos institucijomis, pasinaudojant pritaikyta programine įranga, kuri apeina ekrano užrakto kodą. Šis paprastas vartotojo sąsajos „nulaužimas“ buvo pakankamas ankstesnėse „iOS“ versijose, kur dauguma duomenų nebuvo kriptuojami. Tačiau nuo „iOS 8“ versijos tapo normalu, kad beveik visos aplikacijos kriptuoja jose esančius duomenis ekrano užrakto ir techninės įrangos rakto kombinacija“, – teigia analitikas.

Anot D. Guido, techniškai įmanoma, kad „Apple“ gali įvykdyti FTB reikalavimą. Telefone „iPhone 5c“ slaptažodžių spėjimo ribojimas ir automatinis ištrynimas yra integruotas į programinę įrangą, o „Apple“ gali sukurti išorinių įrenginių palaikymą, kurie palengvintų ekrano užrakto įvedimą.

„Apple“ neslepia „iPhone“ apsaugos schemos. / Apple.com nuotr.
„Apple“ neslepia „iPhone“ apsaugos schemos. / Apple.com nuotr.

Be to, analitikas mano, kad „Apple“ gali apsaugoti specialią „iOS“ versiją nuo jos panaudojimo ateityje, sukurdama apsaugą, kuri šią versiją leistų panaudoti tik su specifiniu „iPhone“ modeliu. Tokiu atveju FTB tik su šiame skandale esančiu „iPhone“ galėtų prieiti prie vartotojo duomenų, tačiau ne kituose tyrimuose.

Kur problema?

Nuo pat pradžių „Apple“ šioje situacijoje iškėlė vartotojų privatumą kaip moralinę problemą ne ką mažiau nei techninę. Kitaip tariant, jei „Apple“ tariamai gali „nulaužti“ savo kuriamų „iPhone“ ekrano kodo apsaugą, tai dar nereiškia, kad ji turi tai daryti.

Vakar paviešintame laiške „Apple“ vadovas Timas Cookas išdėstė savo poziciją:

„Kai FTB paprašė duomenų, kuriuos mes turime, mes juos pateikėme. „Apple“ sutinka su galiojančiais teismų sprendimais ir kratos orderiais, su kuriais susidūrėme San Bernardino byloje. Mes taip pat pasirūpinome, kad „Apple“ inžinieriai galėtų patarti FTB ir pasiūlėme savo geriausias tyrimo idėjas.

Mes reiškiame didelę pagarbą FTB dirbantiems profesionalams ir tikime, kad jų ketinimai yra geri. Iš šios pozicijos mes padarėme viską, kas mūsų galioje ir eina kartu su įstatymu, kad padėtume jiems. Tačiau dabar JAV vyriausybė paprašė mūsų to, ko mes neturime ir kas mūsų nuomone yra per pavojinga sukurti. Jie paprašė mūsų sukurti užpakalines duris į „iPhone“.

Nors „Apple“, be abejonės, neremia terorizmo, kai kalba pakrypsta link vartotojų saugumo, kompanija yra labai rimta to šalininkė. Būtent šios privatumo gynimo idėjos yra priežastis, kodėl tai tapo labai svarbia ir garsia byla. Tikėtina, kad „iPhone“ kūrėja ateityje šių idėjų laikysis dar stipriau.